Archive for 2012

Obowiązki pośrednika przy podpisaniu umowy na wyłączność

W sytuacji, kiedy mamy do sprzedania nieruchomość i decydujemy się na zlecenie procesu całości działań związanych ze sprzedażą nieruchomości dla agencji pośrednictwa nieruchomości, a jednocześnie wybraliśmy już konkretne biuro nieruchomości, w trakcie prowadzonej rozmowy wstępnej pośrednik powinien powiedzieć nam, jakie umowy możemy zawrzeć oraz czym skutkują poszczególne rodzaje umów, czym się charakteryzują. Jeśli zdecydujemy się na podpisanie umowy tak zwanej na wyłączność, na pośredniku spoczywa szczególnie ważny obowiązek poinformowania nas, jako klienta, o szczególnych cechach takiej, umowy, aby później nie było wzajemnych nieporozumień i oskarżeń, że nie wiedzieliśmy, co podpisujemy. Na pewno pośrednik powinien nam uświadomić, że przez okres trwania umowy pośrednictwa, a będzie to prawdopodobnie czas określony na 12 miesięcy, agencja pośrednictwa staje się niejako gospodarzem naszej nieruchomości. Tylko ta agencja w tym czasie będzie się nią zajmować, nie będziemy mieli tez dowolności w kształtowaniu wysokości ceny za dana nieruchomość – w tym zakresie takie ruchy będą możliwe dopiero po uzgodnieniu z agencją i podpisaniu stosownego aneksu w tej sprawie. Nie będziemy tez mogli – bez żadnych konsekwencji finansowych – zerwać zawartej umowy, Continue reading “Obowiązki pośrednika przy podpisaniu umowy na wyłączność” »

Kupno nieruchomości a pomoc pośrednika

Poszukując interesującej nieruchomości, niech to będzie przykładowo dom czy działka na mazurach, poszukujemy ofert sprzedaży w Internecie, szukamy ogłoszeń tego rodzaju w lokalnej prasie, sprawdzamy tez oferty zamieszczane na stronach internetowych najróżniejszych agencji nieruchomości. Jednak obecnie ofert nieruchomości wystawionych na sprzedaż jest tak wielka, że trudno się w tym gąszczu różnych propozycji nie pogubić, zwłaszcza, jeżeli nie dysponujemy odpowiednia ilością wolnego czasu, jak tez nie posiadamy stosownej wiedzy, pozwalającej nam na skuteczne negocjacje cenowe czy tez sprawdzenie – dokładne – statusu danej nieruchomości. Ciekawym rozwiązaniem w takiego rodzaju sytuacji będzie skorzystanie ze współpracy z agencja pośrednictwa nieruchomości, przy czym nie musi to być jedna agencja, może ich być kilka, w danym regionie, gdzie szukamy interesującej nieruchomości – tam agencje maja ich w swoich zasobach najwięcej. Podpisujemy wtedy z agencjami stosowne umowy, zlecając im niejako poszukiwanie idealnej dla nas nieruchomości, podając wszelkie parametry takiego obiektu. Continue reading “Kupno nieruchomości a pomoc pośrednika” »

Umowa z pośrednikiem – co powinna zawierać

Decydując się na nawiązanie współpracy z wybranym przez nas biurem pośrednictwa nieruchomości, po omówieniu wstępnie założeń współpracy, zostaje sporządzona umowa pośrednictwa. Co taka umowa powinna zawierać, abyśmy byli pewni, że podpisaliśmy korzystną dla nas umowę i mieli pewność, że oddaliśmy proces sprzedaży naszej nieruchomości we właściwe ręce? Na pewno, poza takimi podstawowymi kwestiami jak miejsce i czas zawarcia umowy, określenie dotyczące wystawionej na sprzedaż nieruchomości i jej ceny – umowa powinna zawierać wysokość ustalonej prowizji, przy czym powinna być w umowie ujętą prowizja razem z kwota VAT lut tez kwota prowizji plus VAT – obecnie jest to podatek w wysokości 23 procent ustalonej kwoty prowizji. Ponadto niezwykle ważnym elementem zawartej umowy są określone sytuacje, kiedy umowa może być wypowiedziana przez każdą ze stron – jakie więc warunki musza być wtedy spełnione. Continue reading “Umowa z pośrednikiem – co powinna zawierać” »

Współpraca z pośrednikiem – oszczędność czasu i pieniędzy

Decydując się na sprzedaż nieruchomości różnego rodzaju, warto jest rozważyć takie rozwiązanie, że podpisujemy umowę z solidnym biurem pośrednictwa nieruchomości, zlecając cały proces poszukiwania kupca i sprzedaży nieruchomości dla biegłych w tej dziedzinie specjalistów – profesjonalistów. W dużej mierze zaoszczędzi nam to wielu ewentualnych problemów i uciążliwych sytuacji, jak chociażby ciągłe odwiedzanie nieruchomości wystawionej na sprzedaż i prezentowanie jej kolejnym – dziesiątkom czasem klientów, z czego wielokrotnie nic nie wynika, tracimy tylko czas, cierpliwość i paliwo. Kolejny aspekt to profesjonalna wycena naszej nieruchomości – jeśli bowiem podpiszemy umowę pośrednictwa, za taką wycenę nic nie płacimy, zaoszczędzamy wiec kilkaset złotych. Jeśli bowiem nie uda się sprzedać naszej nieruchomości w czasie określonym w umowie pośrednictwa, nie ponosimy żadnych kosztów, więc wycenę oraz szereg czynności, wykonywanych przez pośrednika w trakcie trwania umowy – dostajemy jakby gratis. W odwrotnej sytuacji, a więc wtedy, Continue reading “Współpraca z pośrednikiem – oszczędność czasu i pieniędzy” »

Kupno mieszkania – świadoma i przemyślana decyzja

Kupno własnego, wymarzonego mieszkania to powinna być decyzja niezwykle przemyślana, bowiem kupujemy przecież takie mieszkanie często tylko raz w życiu, od tego, jakiego wyboru dokonamy, może zależeć nasze dalsze życie. Dlatego tez decyzja ta powinna być głęboko przemyślana, w pełni świadoma – nie chodzi tu przy tym wyłącznie o moment zakupu mieszkania, lecz o to, w jakiej ono będzie położone okolicy, jakiej wielkości, z jakich materiałów będzie wykonane i temu podobne aspekty. Na pewno jedna z najistotniejszych kwestii to będzie wielkość mieszkania – ważne, aby z jednej strony nie było tak małe, że z obawą będziemy myśleli o ewentualnym powiększeniu się rodziny, natomiast z drugiej strony, aby nie było za duże, gdyż może to spowodować trudności w spłacaniu zaciągniętego, wielkiego kredytu, a potem opłacanie zbyt nadmiernej jak dla naszej kieszeni czynszu. Ważne jest więc, aby mierzyć siły na zamiary, czyli znaleźć optymalne rozwiązanie. Ważnym aspektem jest też samo miejsce naszego przyszłego zamieszkania – powinno to być takie położenie, Continue reading “Kupno mieszkania – świadoma i przemyślana decyzja” »

Jakich dokumentów żądać od sprzedającego nieruchomość

Jeżeli decydujemy się na zakup nieruchomości, czy to będzie dom, mieszkanie czy chociażby działka pod budowę przyszłego domu, warto wiedzieć, jakie dokumenty powinien posiadać sprzedający daną nieruchomość i jakie elementy powinniśmy sprawdzić na podstawie przedstawionej nam dokumentacji. Tak więc jeśli mamy ochotę na zakup działki, zażądajmy od jej właściciela, aby przedstawił nam akty własności działki, dobrze jest przy tym ustalić numer w księdze wieczystej tej nieruchomości. Posiadając takie dane, za pośrednictwem Internetu możemy sprawdzić, kto jest faktycznie właścicielem danej działki, czy ciążą na niej jakieś zapisy odnośnie obciążenia hipotecznego, czy na działce nie ma innych obciążeń typu służebność. Konfrontacja tych danych z księgi wieczystej oraz zapisów widniejących w akcie własności pozwoli nam na stwierdzenie jasności stanu właścicielskiego tej nieruchomości. Dobrze jest tez zażądać od sprzedającego wypisu z rejestru gruntów nieruchomości, jeśli chodzi o działkę, celem porównania tych zapisów z zawartymi w księdze wieczystej – wszystkie parametry działki, Continue reading “Jakich dokumentów żądać od sprzedającego nieruchomość” »

Zakup mieszkania w kamienicy – czy zawsze przemyślana decyzja

Poszukując mieszkania, możemy znaleźć w Internecie, na wyspecjalizowanych w sprzedaży nieruchomości portalach tysiące mieszkań różnego rodzaju, zarówno tych deweloperskich, jak tez z rynku wtórnego – wśród tych ostatnich jest tez sporo ofert mieszkań usytuowanych w starych, przedwojennych jeszcze kamienicach. Mieszkania takie często kuszą niską ceną, zwłaszcza w sytuacji, gdy mieszkanie posiada bardzo duża powierzchnie, powiedzmy powyżej 100 metrów kwadratowych powierzchni, a ponadto wymaga znacznego remontu. Mieszkanie w takiej kamienicy na pewno posiada szereg pozytywów, jednak decydując się na kupno takiego mieszkania warto też zwrócić uwagę na ewentualne czynniki negatywne, aby nie żałować później takiego zakupu. Ważne jest sprawdzenie zapisów w księdze wieczystej, aby nie okazało się na przykład, że sprawy własnościowe kamienicy jako całości nie są do końca uregulowane i okaże się na przykład za jakiś czas, że właścicielem kamienicy jest ktoś z zagranicy – wtedy może być problem natury prawnej. Kolejna kwestia to stan techniczny nie tylko mieszkania, Continue reading “Zakup mieszkania w kamienicy – czy zawsze przemyślana decyzja” »

Rodzina na swoim – coraz trudniej dostępne mieszkania

Rządowy program Rodzina na swoim w swoim zamierzeniu miał ułatwić zakup rodzinom swojego pierwszego mieszkania, ułatwieniem było to, że przez pierwszych 8 lat spłacania kredytu hipotecznego, udzielonego w ramach tego programu, państwo w postaci Banku Gospodarstwa Krajowego brało na siebie ciężar spłaty połowy odsetek od udzielonego kredytu. W początkowych latach obowiązywania tego programu korzystało z niego stosunkowo niewiele rodzin, bowiem znakomitą konkurencję stanowiły dla niego kredyty hipoteczne udzielane przez banki w walutach obcych, w tym głównie we frankach szwajcarskich oraz w euro. Jednak załamanie się tych kredytów w latach 2010 i 2011 spowodowało znaczący wzrost zainteresowania kredytem na preferencyjnych warunkach w ramach wspomnianego programu. Jednakże już coraz trudniej jest skorzystać z dobrodziejstwa tego rodzaju ułatwienia spłacalności kredytu,, gdyż weszły w życie we wrześniu 2011 roku obostrzenia, powodujące, iż program Rodzina na swoim może być już realizowany tylko w części miast polskich oraz w odniesieniu tylko do tańszych mieszkań, Continue reading “Rodzina na swoim – coraz trudniej dostępne mieszkania” »

Kupno mieszkania na rynku wtórnym

Jeśli zamierzamy kupić mieszkanie używane, czyli na tak zwanym rynku wtórnym, istnieje szereg okoliczności i czynników, które warto jest sprawdzić, zanim staniemy się właścicielami danego mieszkania. Przede wszystkim zadbajmy o to, aby położenie naszego nowego miejsca zamieszkania było korzystne, mając na względzie kwestię dojazdu do miejsca naszej pracy czy też pod kątem dotarcia naszych dzieci do szkoły czy na zajęcia pozalekcyjne. Na pewno istotna jest infrastruktura danego osiedla, chociaż należy przyjąć, że mieszkania na rynku wtórnym maja generalnie położenie już uwzględniające szeroko rozbudowaną strukturę. Takie mieszkanie z rynku wtórnego powinno być poddane przez nas, być może z pomocą zaufanego budowlańca, dokładnemu sprawdzeniu pod względem chociażby ukrytych wad, co może się przecież zdarzyć, jeśli mieszkanie dane ma już kilkadziesiąt lat. Warto też wiedzieć, z jakich materiałów został dany budynek zbudowany, w jakiej technologii, czy nie zawiera w sobie tak szkodliwych substancji jak stosowany w latach 70 i 80 ubiegłego stulecia azbest. Continue reading “Kupno mieszkania na rynku wtórnym” »

Ceny mieszkań – w górę czy w dół

Od początku roku 2012 ceny mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak też i tych z tak zwanej drugiej ręki zasadniczo nie uległy zbyt wielkim zmianom – kształtują się na podobnym poziomie jak pod koniec 2011 roku. W większości dużych miast ceny mieszkań oferowanych przez deweloperów zupełnie nie zmieniają się, jednak podczas negocjacji cenowych pomiędzy deweloperem a ewentualnym nabywca mieszkania można wytargować nawet kwoty w granicach od 4 do 7 procent wartości początkowej – wyjściowej – danego lokalu mieszkalnego. Natomiast ceny mieszkań na rynku pierwotnym, zwłaszcza, jeśli chodzi o te mieszkania o większym metrażu, to jest powyżej 60 metrów, nieznacznie uległy obniżeniu. Taka sytuacja jest spowodowana trudniejszym kredytem do uzyskania oraz zanikaniem stopniowo programu ułatwiającego kupno swojego pierwszego mieszkania, a więc Rodzina na swoim. Zwłaszcza w mniejszych miastach, w regionach o relatywnie większym stopniu bezrobocia ceny mieszkań na rynku wtórnym zostały obniżone, gdyż wiele osób sprzedaje swoje mieszkania, z uwagi na trudną sytuację materialną, Continue reading “Ceny mieszkań – w górę czy w dół” »