Wszystko co trzeba wiedzieć o Halloween
Kiedy obchodzi się to kontrowersyjne święto? Skąd się wzięło i co oznacza jego nazwa? W jakich krajach cieszy się największą popularnością? Odkryj sekrety Halloween!
Halloween jest świętem krytykowanym przez Kościół oraz ludzi starszych, chociaż w Polsce pojawiło się już w latach 90′ ubiegłego wieku. Mimo licznych kontrowersji wielu Polaków chętnie je celebruje na swój sposób. Zazwyczaj polega to na przebieraniu się w tematyczne stroje, których celem jest wzbudzenie przerażenia. Jednocześnie wybierają się na imprezy organizowane w klubach czy u znajomych.
Młodzież natomiast spędza ten czas w swoim gronie opowiadając sobie straszne historie przy zgaszonym świetle. Również każdy jest w stroju – im straszniejszym, tym lepiej. W Polsce dzieci nie chodzą po sąsiadach z popularnym za granicą „cukierek albo psikus”. Jest to spowodowane głównie niechęcią dużej części osób starszych do tego święta.
Skąd wzięło się Halloween?
Współczesne święto Halloween wywodzi się od celtyckiego święta Samhain, podczas którego ponad 2 tysiące lat temu żegnano lato, witano zimę i obchodzono święto zmarłych. Celtowie wierzyli, że w trakcie trwania tej wyjątkowej nocy zacierają się granice pomiędzy światami. Oznaczało to tyle, że duchy zmarłych przenikały między żywych. Wśród nich pojawiały się także upiory. Podczas gdy dobre dusze były zapraszane do domów, złe duchy należało przepędzić. Prawdopodobnie z tego własnie powodu przywdziewano upiorne stroje i zakładano maski.
Święto Samhain zostało sprowadzone do Ameryki Północnej przez irlandzkich emigrantów, którzy trafili tam w XIX wieku. Po licznych zmianach zamiast tradycyjnego Samhain zaczęto obchodzić popularne dziś Halloween, które w takiej formie trafiło do Europy Zachodniej w drugiej połowie XX wieku. Warto pamiętać, że nazwa „Halloween” pochodzi od „All Hallows’ Eve”, czyli jest to nic innego jak „Wigilia Wszystkich Świętych”.
Współczesne Halloween
Aktualnie Halloween polega na dobrej zabawie w klimatach grozy. Przerażające stroje dorosłych i młodzieży są jednym z elementów tego święta. Charakterystycznymi ozdobami są wydrążone dynie z zapalonymi wewnątrz świeczkami. Tak przygotowane upiorne uśmiechy są nieodłącznym elementem Halloween.
Często strojone są również ogrody i podwórka w taki sposób, aby budzić w przechodniach jak największe przerażenie. Przy okazji można zrobić sobie ciekawe sesje fotograficzne. Ruchome elementy dodatkowo potęgują ponury nastrój święta.
Święto Halloween wiele straciło ze swojego pierwowzoru jakim było Samhain. Teraz całość polega głównie na dobrej zabawie w towarzystwie znajomych i wzajemnym straszeniu się. Halloween zawsze przypada 31 października, dzień przed Uroczystością Wszystkich Świętych.
Wiadomo nie jest to polskie święto, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby świętować rozrywkowe Halloween i następnego dnia Wszystkich Świętych.